Hogy neked is legyen végre egy jó önéletrajzod.

Mi a címe?

2013/12/11. - írta: notbadcv

notbadcv_mi_a_cime.jpg

Amikor elkezded összeállítani az önéletrajzod, talán az első kérdés, ami felmerül benned: mi legyen a címe?

De kell egyáltalán, hogy címe legyen?

Ahogy olvastam a magyar nyelvű oldalakat, számos helyen láttam, hogy valahogy így ajánlják:

Kovács Géza 

Önéletrajz

Mégis maradt bennem némi hiányérzet. Számomra az önéletrajz címe mindig is a nevem volt, nem tartottam szükségesnek egyebet odaírni, hisz - gondoltam- mégis azt kell hogy megjegyezzék. Rákerestem angolul is, hátha bölcsebb leszek valamivel. A következő tippek azok, amelyek valóban újnak, érdekesnek, ennélfogva hatékonynak találtam:

A Microsoft honlapján találtam ezt az álláskeresőknek szánt blogbejegyzést. A magyar gyakorlattól eltérően itt azt tanácsolják, hogy nemcsak a neved (vagy egyáltalán ne a neved) hanem inkább egy ütős headline-t dobj be. Ez a reklámszakmában a hirdetés első (vagy egyetlen) sora, amelyben hihetetlenül röviden és pontosan, nagyon vonzóan kínálják a terméket. Ez lehet kérdés, felkiáltó, vagy óhajtó mondat is. Ha kijelentés, akkor viszont tömörnek, már-már személytelennek kell hatnia. Ez az amerikai típusú pályázati anyagban népszerű, ahol az emberek szeretnek magukról egyes szám harmadik személyben beszélni. Nézz csak meg egy Linkedin profilt! 

Egy másik oldalt is találtam, ahol nagyon hasonló tippeket adnak.

És íme néhány példa (forrás: az említett két oldal + saját)

  • Több tucat marketingkampány sikeres menedzsere
  • Tamás - C++ programozó 5 éves tapasztalattal
  • Anna - Nemdohányzó titkárnő anyanyelvű angoltudással
  • Remek szakács több éves fine dining tapasztalattal
  • Lelkes fiatal szakmunkás külföldi gyakorlattal

Jó, mondhatjátok, hogy nektek nincsenek ilyen extra tapasztalataitok. De gondold végig, mi az, amivel kitűnhetsz (ez persze a megpályázott állástól is függ). Valahol nagy előny lehet ez a mondat: "Adminisztrációs munkatárs multinacionális tapasztalattal", de ha egy kkv-hez jelentkezel, akkor a kis céges, családiasabb szakmai háttér szintén előny lehet.

Tipp: Nézz át úgy 10-20 hirdetést (nem baj, ha lejárt) az általad pályázni kívánt pozícióból, és emeld ki az a készséget vagy elvárást, amit mindegyik említett, és amivel rendelkezel. Ha ezt már az önéletrajz címébe beleépíted, hihetetlen előnyöd lesz a többi pályázóval szemben. Mivel minden hirdetésre százával pályáznak, lehet, hogy csak néhány másodperc jut egy-egy önéletrajz átnézésére. És valószínűleg a címet fogják először megnézni.

Kipróbáltam egy olyan szakmával, ami legkevésbé sem álommunka, a hirdetések pedig nem kellően pontosak: a konyhai kisegítővel. Mivel végeztem már hasonló munkát, ezért néhány hirdetés átnézése után körvonalazódott: legyél rugalmas, mert akár váratlan feladatokkal is elhalmozhatnak, legyél teherbíró (sokszor direkt férfiakat keresnek, ide tényleg kell az állóképesség), és sok helyen említették a mosolygós, vidám személyiséget. Mit is írhatnék, ha egy ilyen típusú önéletrajzot állítanék össze? Mariann - Strapabíró konyhai kisegítő fél éves tapasztalattal, vagy Szeretne egy vidám és kifejezetten igényes mosogatót alkalmazni? 

Szóval nincs lehetetlen, minden állást - legyen az eladó, adatrögzítő vagy takarító - komolyan kell venni és ennek megfelelő anyagot összeállítani.

Zárásként: Ha a címet középre igazítod, kiemelve, ajánlott, hogy a neved és elérhetőségeid a fejlécbe helyezd, és ezeket is emeld ki. Ha papíron adod be a jelentkezésed, akkor a motivációs levél fejlécében is szerepeltesd ezeket: hihetetlen, de sokan elfelejtik, és ha valamiért szétválasztják a két papírt, már nem is olyan egyszerű a szövegben böngészni a pályázó neve után. Főleg, ha csak másodpercek jutnak egy-egy emberre.

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://notbadcv.blog.hu/api/trackback/id/tr785686004

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
Első Hello World!